Don’t be a Freud to give! Prezenty psychologiczne

Don’t be a Freud to give! Prezenty psychologiczne

Śnieg prószący za oknem, głucha noc o szesnastej i data w kalendarzu nie pozostawiają wątpliwości – Święta są już naprawdę blisko. Z tej okazji przygotowałam więc dla Was przegląd przedstawiający najfajniejsze prezenty psychologiczne, które możecie podarować swoim znajomym pasjonatom psychologii (albo samym sobie, jeśli również zaliczacie się do tej grupy!). Na marginesie muszę powiedzieć, że podczas tworzenia tego tekstu naprawdę świetnie się bawiłam. Nigdy nie pomyślałabym, że znajdę tyle psychologicznych ciekawostek – ludzka kreatywność jest doprawdy nieograniczona… Myślę, że coś dla siebie znajdą tu miłośnicy zarówno klasyki, jak i tych naprawdę odjechanych gadżetów. Starałam się, by większość linkowanych propozycji była dostępna bezpośrednio w Polsce, ale nie zawsze było to możliwe – w przypadku tych sprowadzanych z zagranicy podawałam więc także przybliżony koszt wysyłki. To co, gotowi na świąteczne buszowanie? Oto moje propozycje na gwiazdkowe prezenty psychologiczne.

1. Kreatywna książka – dziennik uważności:

Pod niedawno wrzuconą przeze mnie recenzją Odstresownika Joanny Nogaj wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja, dotycząca tego typu publikacji. Część osób uwielbia takie książki i czerpie z nich ogromną inspirację, inni nie mogą już na nie patrzeć… Faktycznie, każdy miesiąc przynosi nowe pozycje tego typu i niektóre z nich nie mają z rzetelną, psychologiczną wiedzą nic wspólnego. Mimo wszystko, moim zdaniem warto od czasu do czasu zapuścić się w te obszary. Poza typowym „psychocrapem” w księgarniach naprawdę da się znaleźć książki, które prezentują sprawdzoną, rzetelną wiedzę w przystępny i miły dla oka sposób. Myślę, że to dobry pomysł na prezent zwłaszcza dla kogoś, kogo psychologia ciekawi, ale nigdy wcześniej nie miał z nią do czynienia od bardziej naukowej strony. Pomysłów jest naprawdę mnóstwo – ja zgodnie z własnymi zainteresowaniami podlinkowałam kilka albumów dotyczących mindfulness. Każdy z nich łączy podstawowe założenia terapii MBSR z fajnymi, kreatywnymi ćwiczeniami i piękną szatą graficzną. Każdy realizuje temat na trochę inny sposób (np. Odstresownik to bardziej album, Dziennik uważności zostawia więcej miejsca na własne notatki), ale w założeniach są bardzo podobne – wybierzcie więc taki, który najbardziej przypadnie Wam do gustu.

Prezenty psychologiczne - książki1. Michael Acton Smith – Calm 2. Corinne Sweet – Dziennik uważności + 3. Emma Farraons – Kolorowanka uważności (komplet) 4. Alexandra Frey – Jestem tu i teraz. Projekt mindfulness 5. Joanna Nogaj – ODstresOWNIK. Mała księga spokoju.

2. Zaufaj mi, jestem psychologiem – zawodowe gadżety

Każdy zawód i każdy kierunek studiów mają charakterystyczne dla siebie sformułowania, powiedzonka i żarty branżowe – psychologowie nie są w tej kwestii wyjątkiem 🙂 Moimi ulubieńcami w tej dziedzinie są mem z typową Anią (teraz już trochę zakurzony, bo mało kto pamięta jeszcze hit Tonight… we are young Fun) oraz kwestia „To zależy…”, która uchodzi za uniwersalną psychologiczną odpowiedź na każde możliwe pytanie. W sklepach internetowych możecie upolować sporo gadżetów, wykorzystujących takie charakterystyczne dla branży hasła – wybrałam tylko kilka przykładowych. Tak przy okazji, tego typu produkty często sprzedawane są przez organizacje, które na co dzień zajmują się psychoedukacją (Zdrowa Głowa) albo wspieraniem młodych psychologów na rynku pracy (Psychopraca.net) – od razu przyjemniej się kupuje, prawda?

Prezenty psychologiczne – gadżety

1. Słyszę „to nieistotne“, myślę: „p>0,05“ – torba ekologiczna 2. Cute enough to crush your soul, skilled enough to repair it – t-shirt damski 3. Czuję, więc jestem – kubek termiczny 4. Czy chcesz o tym porozmawiać? – plecak 5. Tonight we are Jung – kubek.

3. Pluszowe dendryty, czyli neuroanatomia na wesoło…

Nie wiem jak u Was, ale na moim roku neuroanatomia była prawdziwą zmorą. Podejrzewam, że nie byliśmy wyjątkiem i wielu psychologom sama myśl o OUN, układach współczulnym i przywspółczulnym, hipokampie, dendrytach i aksonach potrafi do dziś spędzać sen z powiek. Na tych, którzy mimo wszystko nie mają ich jeszcze dość (albo lubią oswajać swoje lęki!), w internecie czeka sporo gadżetów inspirowanych budową mózgu. Dla sportowców, którzy podczas fitnessu czują potrzebę identyfikacji zawodowej – legginsy w neuroprzekaźniki. Dla amatorów pluszaków – różowiutki mózg (można wybrać, jaką ma mieć minę) albo neuron absolwent. Możecie też kupić urokliwe mydełko i przypominać sobie nazwy kolejnych płatów mózgowia nawet w łazience.

Prezenty psychologiczne – pluszaki

1. Paulo Connerti – legginsy w neuroprzekaźniki (serio, tak są podpisane!) 2. Pluszektorium – zmęczony mózg 3. Giant Microbes – szara komórka w czapce absolwenta 4. Giant Microbes – komórka nerwowa 5. Mydełko mózg (Pakamera.pl).

4. …i bardziej elegancko:

Pozostajemy w neuroanatomicznych obszarach, ale już w zupełnie innej stylistyce. Być może kojarzycie modny od paru miesięcy trend biżuterii molekularnej – to takie ozdoby inspirowane kształtem łańcuchów chemicznych określonych substancji albo co bardziej malowniczych komórek ciała. Dla co bardziej zainteresowanych biologią psycholożek taka biżuteria może okazać się świetnym i całkiem uniwersalnym prezentem. Jeśli wysyłka z zagranicy nie stanowi dla Was problemu, koniecznie sprawdźcie AlieExpress albo Etsy, bo tego typu ozdób jest tam naprawdę mnóstwo. Jeśli wolicie lokalny rynek, też nic straconego – w Polsce taką biżuterię produkuje na zamówienie firma Chemole. Warto też zwrócić uwagę na dekoracje inspirowane XIX-wiecznymi rycinami: mnie bardzo spodobał się plakat z mózgiem, świetnie sprawdziłby się w minimalistycznych wnętrzach.

Prezenty psychologiczne – biżuteria

1. Kolczyki neurony (Chemole.pl, na zamówienie) 2. Bransoletka z serotoniną, dopaminą i acetylocholiną (Chemole.pl) 3. Naszyjnik w synapsy (Anatomology – wysyłka do Polski + 55 zł) 4. Breloczek z mózgiem (Anatamology) 5. Plakat B2 z mózgiem (Pakamera.pl).

5. Gadżety z historią psychologii w tle

Na deser coś dla wszystkich pasjonatów historii psychologii i prawdziwych psychogeeków. Oto gadżety, dzięki którym ojcowie założyciele i matki założycielki psychologii będą mogli zagościć w Waszym codziennym życiu! Kopalnią takich skarbów jest profil Sigmund Freud na Etsy. Znajdziecie tam magnesy na lodówkę z Freudem czy Milgramem, zmywalne tatuaże, karty do gry, a nawet – autorską przeróbkę Monopoly. Wciąż mało? OK, idziemy dalej – co powiecie na pluszowe kapcie o wdzięcznej nazwie Freudian Slippers? A może Freud jako gumowa kaczuszka? Możecie nawet zadbać o świąteczny klimat i zamówić dla swoich ukochanych psychologów scenkę rodzajową ze… Świętym Mikołajem na kozetce (czy naprawdę potrzebny jest tutaj mój komentarz?). A jeśli dodatkowo planujecie obdarować ich domowymi pierniczkami, pamiętajcie o nadaniu im odpowiedniego tematycznie kształtu – np. symbolizującej psychologię litery Psi.

Prezenty psychologiczne – Freud

1. Gra planszowa Psychopoly (SigmundFreud, wysyłka + 130 zł) 2. Święty Mikołaj na terapii – scenka Lego (GlindaTheGeek, wysyłka + 30 zł) 3. Kapcie Freudian Slippers (Amazon, wysyłka + ok. 5 funtów) 4. Magnes Frenologia (SigmundFreud, wysyłka + 35 zł) 5. Freud jako gumowa kaczuszka (Amazon, wysyłka + ok. 2 funtów) 6. Foremki do ciasta w kształcie litery Psi (DaWanda.pl).

A Wy, planujecie w tym roku podarować jakieś prezenty psychologiczne swoim bliskim? A jeśli sami jesteście związani z tą branżą – ucieszylibyście się z któregoś z nich? Drogi Mikołaju, nadstaw uszu – ja chętnie przygarnęłabym neuronowy breloczek i kapcie 😉