Moje plany na 2. kwartał 2017

Moje plany na 2. kwartał 2017

Łapię się czasem na myśli, że moje życie toczy się w wolniejszym niż u innych tempie – zwłaszcza w odniesieniu do blogosfery. Inni regularnie publikują przeglądy tygodnia, ja nie zawsze wyrabiam się z podsumowaniem miesiąca. Inni wrzucają na blogi listy planów na najbliższy miesiąc, a ja… szczerze uwielbiam je czytać, ale wiem, że coś takiego u mnie nie miałoby racji bytu. Miesiąc to dla mnie teraz okres zbyt krótki, żeby myśleć o nim w takich kategoriach. Kiedyś, owszem, stawiałam sobie 5-10 celów na każdy miesiąc. Szybko przekonałam się jednak, że tym, co wychodzi z tych planów najczęściej, jest moja frustracja.

Teraz nabrałam pokory, uczę się szanować limity moich mocy przerobowych i staram się wyznaczać swoim celom dłuższe daty realizacji. Stąd wziął się właśnie widoczny w tytule kwartał. Może mało seksi, niewystarczająco lifestyle’owy (Google zapytanie o kwartał zamiast do blogów odnosi do projektów unijnych i podatków), ale dla mnie – idealny objętościowo. Na tyle obszerny, by swobodnie realizować wszystkie stawiane przed sobą zadania, i na tyle wąski, by nie nabrały one znamion abstrakcji. Z przyjemnością zapraszam Was więc do lektury tekstu planowego, który wreszcie może pojawić się także i u mnie 😉 Oto lista moich celów na najbliższe miesiące.

1. Powrót do codziennego pisania

Dużo ostatnio myślę o tym, jak wielką rolę w twórczych zadaniach (a do tych bez wątpienia należy blogowanie!) odgrywa dyscyplina. Pod koniec zeszłego roku narzuciłam sobie w tej dziedzinie stały rytm i codziennie przeznaczałam dwie godziny na pisanie tekstów. Szło oczywiście różnie. Czasem łapałam flow i tworzyłam 5 stron w godzinę, innym razem większość tego czasu marnowałam odświeżając Facebooka. Ale nawet w tych gorszych, mało produktywnych momentach, pisanie pozostawało ważnym elementem mojego planu dnia. W tamtym czasie teksty na blogu pojawiały się regularnie 2 razy w tygodniu, co teraz wydaje mi się całkowitą abstrakcją…

W styczniu odpuściłam sobie ten system. Potrzebowałam czasu na inne zajęcia i postanowiłam sobie, że „będę pisać tylko wtedy, kiedy naprawdę poczuję ochotę“. Jakoś tak to sobie wytłumaczyłam, że może będę pisać rzadziej, ale za to kiedy już się tym zajmę, kolejne słowa będą sfruwać na klawiaturę na skrzydłach wielkiego natchnienia. Ha, ha, ha. Efekt jest taki, że teraz do napisania każdego tekstu zabieram się kilka dni (w skrajnych przypadkach – kilka tygodni), bardzo mnie ta czynność męczy i mam co do jakości swoich tekstów tyle wątpliwości, co na samiutkim blogowym początku. Kolejny raz dotarło do mnie, że twórczość jest jednak przede wszystkim rzemiosłem – a to wymaga pokornych, regularnych ćwiczeń. I że jeśli chcę się czymś zajmować, nie mogę czekać na ten idealny moment, bo on nigdy nie nadejdzie. Muszę nadać temu działaniu priorytet, wyznaczyć mu sztywne ramy i nie odpuszczać ich, nawet jeśli coś innego wydaje mi się chwilowo ważniejsze.

Pisanie jest ważne. Prowadzenie bloga jest ważne. W nadchodzących miesiącach chcę się do tego przyłożyć i wrócić do regularnego, codziennego rytmu. Zebrałam dużo energii, mam mnóstwo pomysłów na nowe cykle tematyczne i chciałabym Wam opowiedzieć tyle rzeczy… Najwyższa pora nadać działaniu rytm, wypuścić je z głowy i wreszcie pozwolić im zaistnieć.

2. Stabilizacja drogi zawodowej

Dużo zastanawiałam się ostatnio nad moją drogą zawodową. Mam wrażenie, że w tej sferze mojego życia kręcę się w kółko. Szukam twórczej pracy dla kogoś, bo łatwiej mi się wtedy zorganizować, ale szybko zaczyna brakować mi swobody. Odchodzę, by działać na własny rachunek, ale brakuje mi motywacji do przekuwania pomysłów w faktyczne działanie i szybko zaczynam tęsknić – za mniejszą odpowiedzialnością, za czytelną strukturą. Zanim więc po raz kolejny wykonam pełen obrót, staram się przyjrzeć tej potrzebie i wyciągnąć wnioski.

Problem w tym, że ciężko mi wybrać ścieżkę, na której powinnam się w chwili obecnej skupić. Mam zasoby i pomysły – czuję się pod tym względem wręcz przestymulowana – ale brakuje mi hierarchii priorytetów i struktury. To taka ciemniejsza strona multipotencjalności, o której niewiele się mówi. Chcesz robić tyle rzeczy naraz, sprawdzasz się w tylu dziedzinach i masz tyle pomysłów, że trudno się z tego wygrzebać i zrobić krok naprzód, bo nie masz bladego pojęcia, którędy.

Skończyłam dwa kierunki studiów, mam bloga i świetny pomysł na własny projekt, który wymaga ostatecznych szlifów, by wprawić go w ruch… ale jakoś brakuje mi serca, by faktycznie zacząć działać. Mam zupełnie niezwiązane z moim wykształceniem źródło utrzymania, któremu warto byłoby poświęcić więcej czasu i uwagi: dokształcić się, pomyśleć nad jego rozwojem. Czuję też dużą potrzebę poświęcania się jakiejś misji i niesienia innym pomocy. Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie poważne zaangażowanie w wolontariat. No i dalsza nauka – w tym obszarze jest tak dużo ścieżek, którymi chciałabym pójść! Kiedy o tym myślę, mam takie mgliste, optymistyczne przeczucie, że mogę to wszystko w jakiś sposób połączyć, ale ilość opcji i brak wytycznych danych z zewnątrz trochę mnie ostatnio przytłaczają. Muszę to sobie jakoś poukładać.

3. Wyjazd do Szwajcarii

Ze spraw bardziej prywatnych – w przyszłym tygodniu po raz pierwszy od paru lat wyjeżdżam za granicę. Kiedy miałam kilkanaście lat, dużo jeździłam z rodzicami i w ten sposób udało mi się zwiedzić praktycznie całą Europę. Nie jestem jednak typem podróżniczki i w dorosłym życiu nigdy specjalnie nie brakowało mi tych wypraw. Aż do niedawna… Jakiś czas temu poczułam lekkie ukłucie tęsknoty za tym stanem. Za odkrywaniem nowego, byciem w ciągłym ruchu. I za tym bardzo specyficznym poczuciem tymczasowości, która sprawia, że wszystkie doświadczenia stają się bardziej intensywne. A ponieważ moja mama szukała akurat towarzyszki podróży, zdecydowałam się razem z nią wyjechać na weekend majowy do Szwajcarii.

Teraz myślę o tym wyjeździe z dużym niepokojem, bo to dla mnie przekroczenie kilku różnych barier naraz. Boję się rozłąki z narzeczonym – jesteśmy takim papużkowym związkiem i nigdy nie rozstawaliśmy się na więcej niż 3-4 dni. Boję się wielu godzin spędzonych w autokarze, bo moje ciało zrobiło się kapryśne i bardzo wrażliwe na jakikolwiek dyskomfort, a głód, bolące plecy czy zbyt mała ilość snu bardzo wybijają mnie teraz z rytmu. Boję się, czy ja i moja mama – obie uparte indywidualistki, które muszą postawić na swoim – przez ten tydzień będziemy w stanie się dogadać. Z drugiej strony, wrócę do Luzerny, w której 10 lat temu zakochałam się na zabój! Zobaczę na własne oczy Mont Blanc! To coś, czego nie mogę się doczekać.

Bardzo też jestem ciekawa, w jakim stopniu na mój styl zwiedzania wpłynie uważność, dzięki której nawet spacer po moim osiedlu jest dla mnie teraz zawsze nowym i ciekawym doświadczeniem. Poznawanie w ten uważny sposób nieznanych, uznawanych za jedne z najpiękniejszych na świecie miejsc – to może być naprawdę magiczne przeżycie.

4. Ślub!

24 czerwca nasz konkubinat (czy też nasza kohabitacja, jak to się teraz ładniej mówi 🙂 ) przekształci się w związek małżeński. Gdyby kilka miesięcy temu ktoś mi powiedział, jakie rzeczy będę załatwiać i o jakich sprawach w związku z tym decydować, złapałabym się za głowę. Bo widzicie, zawsze podchodziłam do tych spraw w dosyć buntowniczy sposób. Nie jestem typem romantyczki i nigdy nie marzyłam o wielkim balu i białej sukience. Bawiło mnie to, jak wiele decyzji trzeba przy tej okazji podejmować i jak wielką celebrą otoczone są wszystkie, nawet te najdrobniejsze czy najbardziej oczywiste czynności. Jeśli już wyobrażałam sobie swój ślub, to albo bardzo skromnie, albo z potarganą głową i w czerwonej ramonesce – na przekór tradycji.

Jednak ostatnio dotarło do mnie, że – jakbyśmy się nie zarzekali, że w naszej sytuacji to tylko formalność – ślub jest ważnym wydarzeniem w naszym związkowo-rodzinnym życiu. I to wydarzenie zasługuje na dokładnie taką oprawę, na jaką mamy ochotę. Nie chcemy ślubu kościelnego, a zamiast wielkiego weselicha zapraszamy rodzinę i przyjaciół na uroczysty obiad. To rozwiązanie, które jest spójne z naszymi poglądami i dużo lepiej pasuje do naszych temperamentów. Ale to nie znaczy, że z automatu musimy się wyrzec uroczystej atmosfery towarzyszącej tym przygotowaniom.

Jak banalnie by to nie brzmiało na piśmie, uwierzcie, że było to dla mnie wielkie odkrycie. Że mogę sobie uszyć sukienkę na zamówienie – dziewczyńską jak marzenie, całą z koronki. Że mogę godzinami przeglądać te wszystkie ślubne inspiracje, kręcić noskiem i konsultować z moją świadkową każdy najmniejszy detal. I że nagle wszystkich interesuje, jakie tego dnia będę miała fryzurę, kolor paznokci i buty. Zrozumiałam, że mój bunt przeciwko tradycji w jakimś stopniu wynikał też z lęku przed przyznaniem, że i dla mnie ten dzień jest naprawdę ważny. I z onieśmielenia związanego z byciem w centrum uwagi – bo w przeciwieństwie do innych spotkań towarzysko-rodzinnych, z tego jakbyśmy nie kombinowali, nie damy rady niepostrzeżenie się wymknąć 😉

A poza tym…

 • Chcę popracować nad moim zdrowiem. Wreszcie udało mi się trafić na 2. turę badań do szpitala (tutaj opisywałam swoje wrażenia z pierwszego pobytu) i zakończyć etap diagnostyczny. Pora zacząć działać (nareszcie!).
 • Niespodziewanie pod wpływem tego filmiku nabrałam ochotę na prowadzenie własnego bullet journal. Zawsze mi się wydawało, że to dla mnie za dużo roboty i wolałam pracować na gotowym szablonie. Ale ostatnio tradycyjne kalendarze przestają się u mnie sprawdzać i mam ochotę chociaż przetestować taką, bardziej kreatywną formę organizacji życia. Ktoś poleci jakiś bujo starter pack? 🙂
 • Jeszcze a propos kreatywności i organizacji: od wielu lat chodzi mi po głowie myśl, by stworzyć swój własny exlibris i przy tej okazji skatalogować całą swoją bibliotekę. Pierwszą próbę podjęłam, kiedy miałam 11 lat, więc prototyp już mam 🙂 Moja kolekcja książek stale się powiększa i dawno porzuciłam już myśli o jakiejkolwiek selekcji. Minimalizm w tej dziedzinie zdecydowanie odpada, ale można spróbować zaprowadzić porządek w inny sposób. Marzy mi się aktualizowany na bieżąco katalog i grafika w stylu art deco na każdej wyklejce.

A przede wszystkim, chcę dalej dążyć do tego, by zostawiać sobie w moim planie dnia trochę luzu i czasami pozwalać sobie po prostu istnieć. Wiosna sprzyja takiej postawie. Mam wrażenie, że w tym okresie nie muszę się nawet specjalnie pilnować, bo uważność i zachwyt nad światem włączają się automatycznie 😉

Do dzieła zatem! I oczywiście chętnie poznam Wasze plany na ten wiosenny czas.
 • Ekhm… Czy mi się wydaje, czy my już mamy drugi kwartał? 😛
  Primo: oglądałam ten sam filmik o bujo i też mnie zmobilizował… do powrotu do bujo-planowania. To, co kocham w tym systemie, to ELASTYCZNOŚĆ. Chcesz planować dzień co do godziny – OK, chcesz tylko tygodniówki – też OK, przegląd miesiąca daje Ci poczucie, że wiesz, co jest grane – super, wolisz kwartał od miesiąca – tyż piknie!
  Najważniejsze, żeby najpierw rozpoznać, co MNIE sprzyja w planowaniu i też nie trzymać się tego kurczowo.
  Secundo: gratuluję finałowej fazy przygotowań do ślubu! Strasznie to fajne, co napisałaś o… hmm… sposobie organizowania WAŻNYCH chwil. I tego, jak czasem się boimy/wstydzimy przyznać, jakie to WAŻNE. Ważne to ważne – wymaga pewnego rytuału. Temu służą rytuały w kulturze, nie? 🙂
  Ja tam tylko w tym kwartale mam pierwszy etap kursów MBSR dla studentów – co mnie rajcuje przeokropnie i wymaga dużego skupienia…
  Tertio: regularność wpisów na blogu – to też mój plan. I mam jakby bliźniacze refleksje do Twoich, choć z drugiej strony. Kiedy postanowiłam, że będę pisać regularnie (u mnie = co tydzień), bałam się, czy dam radę. A teraz się okazuje, że tak mi jest dużo łatwiej (!!!), niż kiedy pisałam kierowana weną/pragnieniem/nagłą chęcią itp.
  Quarto: biegaaaać! Wreszcie regularnie się ruszać!

  • Mamy, mamy 😛 Pomyślałam jednak, że tak jak zazwyczaj listę planów na dany miesiąc publikuje się na jego początku, tak i ja mogę trochę nagiąć czasoprzestrzeń i opisać je już w czasie jego trwania.
   A Ty długo prowadziłaś bujo przed przerwą? Mnie najbardziej niepokoi myśl, że musiałabym mu poświęcać strasznie dużo czasu, na myśl o rysowaniu sobie wszystkich tych tabelek mam dreszcze… Wydaje mi się, że to byłoby albo bardzo czasochłonne, albo mało estetyczne (mój talent plastyczny jest raczej znikomy). Ale może się mylę i jest dużo prościej?
   Trzymam kciuki za kursy! Domyślam się, że poza skupieniem wymaga to od Ciebie też dużego nakładu pracy (wspominam mój krótki etap prowadzenia zajęć, który był dla mnie chyba najbardziej wyczerpującym momentem w życiu :P). Swoją drogą, świetna inicjatywa!
   A biegania też chciałabym w tym roku wreszcie spróbować. Wyobrażam to sobie jako czynność bardzo uważnościową, sprzyjającą oczyszczaniu umysłu i kreatywności – choć rzeczywistość pewnie znowu mnie zaskoczy 😉

   • Popieram naginanie czasoprzestrzeni! 😉
    Bujo tak na poważnie prowadziłam przez dwa miesiące (pod koniec zeszłego roku zaczęłam przymiarki „na brudno” ? ale to chyba były najlepiej zorganizowane dwa miesiące w moim życiu. I najbardziej szczere wobec siebie. Zdolności plastycznych nie mam ŻADNYCH, ale okazało się, że sprawia mi przyjemność pisanie estetycznych nagłówków. Czas realnie zabierało mi rozpisanie miesiąca (z habit trackerem i trackerem ogarniania domu). Potem robiłam tylko tygodniówki. Zarzuciłam, bo właśnie gdzieś tam „nie miałam czasu” na tabelki, a teraz ogromnie żałuję. Poza tym miałam ochotę napisać artykuł o bujo jako potencjalnie „uważnym planerze”. ?
    Co do biegania – nigdy go nie lubiłam – jak piszę u siebie, ale polubiłam, kiedy zaczęłam biegać właśnie „po swojemu”, z szacunkiem dla siebie, ergo: uważnie. ☺ https://uploads.disquscdn.com/images/a352e25ee779fb66106d3ec222068a5d5dc180128e025a320324b1bafb557055.jpg

    • Wow, jestem pod dużym wrażeniem – i tym większą mam ochotę spróbować sama! Na Twoim zdjęciu moją uwagę przykuło właśnie to, o czym wspomniałaś w poprzednim komentarzu: elastyczność i możliwość skrojenia tabelek idealnie pod swoje potrzeby. Osobno spotkania, osobno stałe, cotygodniowe zadania, osobno treningi i plan menu. Czuję się bardzo zachęcona 🙂 I chętnie przeczytałabym taki artykuł – myślę, że w tej kwestii zdecydowanie coś jest na rzeczy.

 • Megly

  Dużo pozytywnych zmian się szykuje w Twoim życiu.
  Ślub – wspaniałe wydarzenie. Na pewno teraz przygotowania trwają w najlepsze.
  A wyjazd do Szwajcarii – super! Sama też bym się wybrała z chęcią.
  Pozdrawiam ciepło 🙂

  • To prawda! To dla mnie dobre i pozytywne zmiany, a czasem o tym zapominam, bo czuję się zbyt przytłoczona przez ich intensywność i tempo. Dziękuję, że mi o tym przypomniałaś 🙂

 • Masz rację co do tej regularności w pisaniu – nawiązując do tego i jednocześnie do poprzedniego posta o kreatywności. Napisałam wtedy, że taki Remigiusz Mróz jest zaskakująco płodny twórczo, a należałoby raczej powiedzieć, że jest wyjątkowo zdyscyplinowany i pracowity 🙂 Tak to jest, trzeba po prostu wyrobić sobie dobrą rutynę i przysiadać nad tym regularnie. Dwie godziny dziennie to dla mnie za dużo, ale jedna – jak najbardziej.

  Fajnie, że udało Wam się pogodzić wszystkie elementy odnośnie ślubu tak, żeby Wam jak najbardziej pasowało 🙂 Trzymam kciuki za realizację wszystkich planów. Faktycznie fajnie się czyta takie posty z planami, można się samemu zmotywować.

  • Dla mnie te dwie godziny to też było trochę za dużo. Chyba nigdy nie udawało mi się spędzić ich od początku do końca na tym samym, wysokim poziomie uwagi. Dlatego też myślę, że godzina to taki optymalny zakres. Czasem ją sobie przedłużam, jeśli mam taką możliwość i akurat dobrze mi się pisze, a jeśli akurat idzie słabo – przynajmniej mam poczucie dobrze wykonanego zadania i nie muszę się do tego jakoś strasznie zmuszać. Mam nadzieję, że w następnych tygodniach uda mi się utrzymać ten system 🙂 I bardzo dziękuję za kciuki! :*

 • Bardzo mocno trzymam kciuki za Twoje zdrowie. Szkoda, że ciągle życzymy sobie zdrowia, powtarzamy, że jak będzie zdrowie, to będzie wszystko, a potem o siebie nie dbamy. Badania profilaktyczne to podstawa. Niewiele trzeba czasu, żeby je przeprowadzić.

  Pamiętam, że będąc dzieckiem, miałam swój exlibris. Nie mogę sobie teraz przypomnieć, jak wyglądał, ale dziękuję Ci za podrzucenie pomysłu o skatalogowaniu biblioteczki. Zdecydowanie muszę to zrobić!

  No i oczywiście już teraz życzę Wam wszystkiego cudownego :). Dużo miłości i ciepła <3

  • Tak, niestety działa to właśnie w taki sposób, jaki opisujesz. Powtarzamy sobie nawzajem, że zdrowie jest najważniejsze, ale w odniesieniu do samych siebie rzadko się do tego stosujemy… Ja na szczęście mam już mocno zakorzeniony nawyk wykonywania profilaktycznych badań, choć niestety wziął się ze smutnej przyczyny, czyli negatywnych przykładów rodzinnych, do czego prowadzi ich brak. Za to bardzo ucieszyła mnie wiadomość, że Ty też miałaś swój exlibris – jesteś chyba pierwszą osobą, od której to słyszę 🙂 I wielkie dzięki za życzenia ❤

 • Ja właśnie Twojego bloga bardzo cenię za ten „slow” klimat, bo i mnie ciężko jest się zmieścić w odpowiednim limicie postów w tygodniu, podsumowań itp. Czasem nie zdążę złożyć życzeń świątecznych na czas albo zdjęcie jest nie takie, jak chciałam – i dobrze. Za tę normalność i spokój bardzo Cię lubię. 🙂
  Kwartalne plany to dla mnie również najsensowniejsze rozwiązanie – ja to rozbijam na pory roku tak naprawdę. Twoje najbliższe kilka miesięcy zapowiadają się bardzo ciekawie. Z jednej strony pełne poważnych planów i decyzji jak choćby związanych z pracą. Trzymam kciuki, żebyś odnalazła swoją drogą, a Ty trzymaj proszę za mnie, bo też mam ostatnio wiele przemyśleń związanych z tym obszarem. Bardzo ciekawi mnie też, jaki zawód tak naprawdę wykonujesz – po opisie w poście nie jestem w stanie rozpoznać nic konkretnego. Ślub to też fantastyczna sprawa i bardzo mocno Ci zazdroszczę, że możesz się zajmować przygotowaniami do niego. 🙂
  Udanego wypadu do Szwajcarii w takim razie! 🙂

  • Dziękuję za te słowa! To wiele dla mnie znaczy, bo często wypominam sobie moje wolne, blogowe tempo, spóźnienia i wszystkie akcje, w których szczerze chcę wziąć udział, ale kończą się zanim zdążę napisać na ich temat tekst 😉 Staram się sobie tłumaczyć, że i tak nie dałabym rady pisać szybciej, a w ten sposób przynajmniej działam w zgodzie ze sobą, ale tak jak napisałam w komentarzu pod Twoim tekstem o FOMO – to samouspokajanie czasem działa lepiej, a czasem gorzej. Więc bardzo Ci dziękuję za tę uwagę, przypomnę sobie o niej kiedy następnym razem dopadną mnie wątpliwości!
   Planowanie zgodne z porami roku wydaje mi się bardzo fajnym i faktycznie bardzo bliskim natury systemem. W końcu zimą mamy ochotę na zupełnie inne typy wyzwań i aktywności niż wtedy, kiedy dni robią się cieplejsze i bardziej słoneczne.
   Zajmuję się nieruchomościami, ale chyba trudno nazwać to zawodem 😛 Mocno trzymam kciuki za Ciebie i Twoje przemyślenia – wierzę, że doprowadzą Cię do właściwego miejsca 🙂

   • Nieruchomości – że też na to nie wpadłam. 🙂 Ja za Ciebie też trzymam kciuki, damy sobie radę. 🙂 No i nie ma za co dziękować, to ja się cieszę, mogąc czytać Twojego bloga!

 • Cudowny czas przed Tobą, zwłaszcza biorąc pod uwagę tak ważne wydarzenie jakim jest ślub! ♥ Dla mnie też miesiąc był zbyt krótkim okresem, żebym mogła coś zaplanować. Teraz, kiedy biorę na tapet kwartał roku, a nie kolejny miesiąc to wyznaczam przed sobą mniej zadań, ale za to takich solidniejszych, które wymagają czasu i dużo zaangażowania. Życzę Ci, żeby wszystkie plany udało się dopiąć, zrealizować i odhaczyć na liście jako zrobione! Oczywiście z uśmiechem na twarzy i zadowoleniem z tego co wyszło! 🙂

 • Pingback: TU I TERAZ: maj 2017 - Calm Station()

 • Zainteresował mnie akapit dotyczący Twojej zawodowej. Czym się zajmowałaś na etacie i poza nim? Czy było to związane z Twoim wykształceniem i co Ci najbardziej ciąży w pracy, skoro z nich rezygnujesz? Pytam, ponieważ również jestem z wykształcenia polonistką zawsze jestem ciekawa co robią absolwenci tego kierunku. Pozdrawiam 🙂

  • Wszystkie moje zadania – i na etacie, i poza nim – miały związek z moim polonistycznym wykształceniem. Przerobiłam różne warianty pracy w redakcji: redakcja językowa, prowadzenie autorów, research, pisanie tekstów pod własnym nazwiskiem i bez niego 😉 Do tego organizacja pracy redakcyjnej, social media, PR… W sumie Twój komentarz uświadomił mi, że moje doświadczenie zawodowe kiepsko wypada na papierze, bo moje tytuły zawsze były dosyć mgliste i nie do końca oddawały to, czym się faktycznie zajmowałam (albo oddawały tylko jeden z aspektów). Ale też nie pracowałam w korporacjach, zawsze w kilku-kilkunastoosobowych zespołach, więc to chyba z tego wynika taki stan rzeczy. W każdym razie, wbrew obiegowej opinii o humanistach i żarcikom o magistrach polonistyki w McDonaldzie, myślę że filologowi wcale nie jest tak trudno znaleźć pracę, która w jakimś stopniu będzie się wiązała z jego wykształceniem. Bardzo jestem ciekawa, jakie są Twoje doświadczenia w tej kwestii?

   • Dziękuję za odpowiedź. Humanistom na pewno jest trudniej znaleźć pracę, niż osobom z technicznym wykształceniem. Jednak również zgodzę się z Tobą, że jeśli polonista chce pracować w zawodzie, to będzie to robił. P Ja studiowałam polonistykę ze specjalizacją dziennikarską i przez całe studia również pracowałam w mediach. Po studiach miałam epizod pracy jako copywriter. W późniejszej pracy koordynatora, też wykorzystałam swoje polonistyczne umiejętności pisząc artykuły na stronę internetową firmy i nawiązując relacje z mediami. Zatem z nami humanistami nie jest wcale tak źle 😉

 • Pingback: Jak wygląda moja organizacja czasu? - Calm Station()