Hello sadness, my old friend

Hello sadness, my old friend

Moim największym hobby (i generalnie sposobem na życie) jest poddawanie własnych emocji i doświadczeń wnikliwej refleksji, co w dyskursie psychologicznym nosi wdzięczną nazwę inteligencji intrapersonalnej. W praktyce wygląda to tak, że chodzę, przeżywam, a potem o tym myślę – i znowu przeżywam to, co pomyślałam – i tak dalej. Ponieważ od wielu lat te swoje analizy dodatkowo zapisuję, jestem w stanie zaobserwować pewne wzorce i zauważam, że wzrost chodzenia i myślenia następuje właśnie jesienią. Pamiętam takie spacery, powroty skądś dokądś nawet sprzed 5 czy 10 lat, podczas których zapadałam się w siebie tak głęboko, że cały świat stawał się zamglony i półprzezroczysty (wrażenie tym bardziej intensywne, że – przynajmniej w moich wspomnieniach – jakoś zawsze było już szarawo z powodu zmierzchu i generalnej jesienności). Koncentracja na sobie tak intensywna i całkowita, że na chwilę cały świat zewnętrzny przestaje się liczyć. I choć ten opis może brzmieć trochę niepokojąco, bardzo sobie cenię ten stan – za chwilę zatrzymania, głębię, którą mi daje i możliwość weryfikacji swoich celów. Mimo że doświadczenia, w które tak się zapadam, często nie są przyjemne, pozostaje mi po tym takie miłe wrażenie ciepła i troski, którą otaczam sama siebie. Refleksyjność to mój ciepły kocyk.

Wspominam o tym, bo od niedawna funkcjonuję w takim właśnie jesiennym trybie wzmożonej refleksji. W tym roku jest dla mnie zaskakująco bolesny i – choć kocyk cały czas opatula – trudno mi działać tak sprawnie jak zazwyczaj. W czym problem? Jest mi smutno. Czuję się zniechęcona, przytłoczona i mam wszystkiego dość. Swoim zwyczajem przyglądam się temu i wyciągam wnioski.

Widzicie, mam ze smutkiem ogromny problem, bo do pewnego etapu towarzyszył mi zawsze. W chwilach bolesnych był całkowicie na miejscu, ale i w tych lepszych – kiedy wszystko układało się dokładnie tak, jak chciałam – pozostawał ze mną i nie pozwalał mi odpocząć. W parze ze smutkiem zawsze szedł lęk i jeden z najczęstszych błędów poznawczych – założenie, że moje emocje jako pierwsze wiedzą coś, z czego ja sama jeszcze nie zdaję sobie sprawy. Skoro jest mi smutno, to znaczy, że wcale nie jest tak dobrze, jak mi się wydaje. Coś zaraz musi się zepsuć. Tylko co? Im lepiej mi się układało, tym większej spodziewałam się katastrofy – albo sama pomagałam ją w końcu wywołać, by szybciej mieć za sobą ten przykry moment i wrócić do normalności, w której mój smutek byłby znów zasadny. Jednocześnie wyrzucałam sobie, że jestem niewdzięczna, bo nie potrafię docenić spotykającego mnie szczęścia (więc – podpowiadał lęk – za tę niewdzięczność musi mnie spotkać jakaś nauczka).

Funkcjonowałam tak przez kilka (kilkanaście?) lat, aż poczułam się naprawdę źle i wreszcie postanowiłam poszukać pomocy u psychiatry, co wtedy oczywiście wydawało mi się upokarzające, żałosne i głupie /5 lat później – i jako pacjentka, i jako adeptka – mówię: jest dokładnie na odwrót. Taka decyzja boli i wymaga odwagi, ale potem naprawdę jest lepiej/. Nagle okazało się, że mój wieczny smutek to nie cecha charakteru, tylko zaburzenie afektywne o wdzięcznym numerze katalogowym F34.1 – dystymia. Dystymia to mówiąc potocznie taka lajtowa wersja depresji i to właśnie jest w niej najstraszniejsze. Nie ma tu ciężkiej artylerii – człowiek chory na depresję któregoś dnia po prostu nie wstaje z łóżka i wypisuje się z uczestnictwa w życiu społecznym; dystymik latami się z niego wygrzebuje i wygląda na dobrze prosperującą jednostkę, tylko nie widzi w tym żadnego sensu ani nie czuje z tego powodu radości. Stosując metaforę z innej gałęzi medycyny można powiedzieć, że epizod depresyjny jest jak zapalenie płuc – ostry, zagrażający życiu stan o intensywnym przebiegu, wymagający natychmiastowej hospitalizacji, a dystymia jak astma, z którą można latami funkcjonować bez prawidłowego rozpoznania, ale której obecność może prowadzić do bardzo poważnych komplikacji i znacząco obniża jakość życia.

Myślę, że kwestiom rozpoznawania i leczenia dystymii poświęcę jeszcze niejeden tekst, bo to ważny dla mnie temat. Póki co zakończmy jednak na tym, że już jako zdiagnozowana dystymiczka w przeciągu paru lat zmieniłam w swoim życiu praktycznie wszystko: sposób myślenia, prawie wszystkie dotychczasowe zwyczaje, podejście do pracy, związków, życia, wizję swojej ścieżki zawodowej itd., itp. Od opisywanych tu wydarzeń minęło 5 lat i w ciągu tych pięciu lat stałam się – jak to się ładnie mówi – zupełnie innym człowiekiem. Człowiekiem, który potrafi odczuwać szczęście i spełnienie, ba! – odczuwa je przez większość czasu. Mam teraz naprawdę pozytywną wizję siebie, przyszłości i świata, mnóstwo pomysłów i czasem czuję się jak wcielenie w życie ideału człowieka z tych wszystkich krążących po Facebooku motywacyjnych cytatów.

Jest tylko jeden efekt uboczny: teraz zupełnie nie umiem być smutna.

To nie znaczy, że w kółko się cieszę, bo bardzo często coś mi nie pasuje. Bywam rozdrażniona, sfrustrowana albo wściekła, bywam przerażona albo zaniepokojona, zdarza się też, że jestem znudzona, zmęczona i generalnie – niezadowolona. Ale smutku brak.

Aż tu nagle: przychodzi taki tydzień jak teraz. Czuję się przybita, mam wszystkiego dosyć, każda czynność zajmuje mi 3 razy więcej czasu. Wyczołguję się z domu z niechęcią, zamiast wybiegać z niego w podskokach. Chodzi mi się po mieście trudniej, ze spuszczoną głową, czuję się jak za ścianą z waty i w różnych miejscach publicznych (zwłaszcza w kolejkach) nagle chce mi się płakać. Jednym słowem: smutek – wersja klasyczna.

Znam przyczyny tego nastroju – nie wziął się znikąd i wiem, że nie jest dla mnie groźny. Łatwo go oswoić – wystarczy przeczekać, trochę sobie odpuścić, sprawić sobie przyjemność, odpocząć. Mimo tej wiedzy, mam ze smutkiem problem. Boję się go – tak jak nadopiekuńcza matka, która trzęsie się nad każdym kichnięciem swojego chorowitego dziecka. Bo może ten smutek wcale nie jest zwykłym smutkiem? Może to nawrót choroby? Może kiedy jutro się obudzę, życie znów okaże się tamtym strasznym, czarnym syfem? Wiem, że nie, ale boję się i tak. Łatwiej spróbować to zagłuszyć, zmuszając się do aktywności i radości – liczyć na to, że jak będę udawać wystarczająco dobrze, to zdołam nabrać wszystko i wszystkich, z własnymi emocjami włącznie.

Niestety, ten model też już przetestowałam i wiem, że prowadzi donikąd. Dlatego postanawiam, że tym razem nie mam zamiaru udawać. Tym razem sobie pozwalam – czuć się gorzej, wyglądać gorzej, robić mniej, mieć mniej siły i ochoty. Zamiast przed nim uciekać, chcę zrobić smutkowi miejsce. Niech sobie będzie, jaki jest, niech sobie zrobi, co ma zrobić i pójdzie, kiedy będzie już mógł pójść. Tyle mówię o uważności i akceptacji trudnych emocji – najwyższa pora i u siebie wreszcie wprowadzić tę lekcję w życie. Także smutku, cześć, czołem, siema!

(W sumie dopiero po napisaniu tego tekstu dotarło do mnie, że dokładnie o tym samym opowiada pixarowy Inside Out, którego obejrzenie gorąco z tej okazji polecam – sama chętnie go sobie przypomnę w ramach kocowo-kanapowej autoterapii.)

Jak się mają Wasze emocje? Wszystkie na pokładzie, czy którejś z nich nie lubicie dopuszczać do sterów?

fot. Chris Anderson / Unsplash 

 • Mamadady

  Niesamowite jest to, co napisałaś. Bardzo Ci dziękuję za ten tekst. Wiele osób pisze o swoich emocjach, ale Ty to robisz w szczególny sposób. Czuć, że to jest bardzo Twoje, bardzo wiarygodne. Lubię czytać te wpisy. U mnie nie wszystkie emocje na pokładzie, ale to dlatego, że niektórych nie umiem przywołać, a kiedyś potrafiłam. I to to wywołuje smutek. Entuzjazm to emocja? Brak mi entuzjazmu.

  • Bardzo dziękuję za ten komentarz. Dla mnie entuzjazm to połączenie ciekawości z radością (? – zastanawiam się nad tym, ale chyba trudno być entuzjastycznym i się przy tym nie cieszyć). W sumie już solo trudno je czasem wykrzesać, a co dopiero w pakiecie!

 • Pingback: Wrzesień w 5 zmysłach, czyli podsumowanie miesiąca po mojemu – CalmStation()

 • Kasia Makarska

  Dziękuję za niesamowicie wartościowy tekst. Sama ostatnio mam takie chwile. I nic się nie chce, najlepiej to się zamknąć w ścianach i nie pokazywać światu. Ale trzeba wyjść, więc się zmuszam.
  Nie sądzę aby to była depresja ale zastanawiałam się nad wizytą u psychologa. Kiedyś trafiłam do bardzo fajnej pani psycholog. Nie mogłam dojść do siebie po rozstaniu z chłopakiem. I po prostu musiałam.
  Dobrze, że czasy się zmieniły, „dorastamy” do tego iż psycholog czy psychiatra nie jest oznaką, że coś z nami jest nie tak. To tylko oznacza, że dbamy o siebie, swoje zdrowie, relacje z najbliższymi. 🙂

  • Kasiu, bardzo się cieszę, że poruszyłaś ten wątek! Właśnie w tym rzecz, że żeby odwiedzić psychologa, wcale nie musimy być w głębokiej depresji – jak najbardziej można (i warto!) to robić także wtedy, kiedy wiesz, że sama sobie ze wszystkim poradzisz, ale potrzebujesz lepszego zrozumienia swoich problemów i wsparcia. Ja lubię o tym myśleć, że to taka gimnastyka korekcyjna dla mózgu – jest absolutnie konieczna, kiedy masz jakiś uraz, ale też jeśli ma się taką możliwość, warto wybrać się na nią profilaktycznie raz na jakiś czas 🙂

 • Pingback: Co daje psychoterapia? Moja historia - Calm Station()

 • Nie miałam pojęcia o takiej dolegliwości i mam nadzieję, że napiszesz jeszcze kiedyś o tym. Sama też planuję tekst o tym, jak to się stało, ze trafiłam na terapię, ale trochę się wstydzę… Nie tego, że chodzę na terapię, a tego, że tekst przeczytają znajomi, rodzina… Zwłaszcza rodzina, która nie rozumie, że można być smutnym i chodzić z tym do lekarza.

  Ale nie o mnie. Po pierwsze, nawet nie wiesz, jak pokrzepiający jest ten tekst! Może rzeczywiście to brzmi banalnie, gdy się mówi, że „staje się innym człowiekiem”, ale kurczę, takie banały to my lubimy. I bardzo się cieszę, że jesteś, wiesz? Twoje teksty wielu osobom mogą uświadomić, że zaburzenia lękowe, depresje, smutek to takie same problemy jak ból zęba, grypa albo zapalenie płuc. Po prostu trzeba je leczyć. A po drugie, mam pytanie. Czy zdiagnozowanie, włożenie Cię do konkretnej półki, pomogło? Bo kiedy usłyszałam swoją diagnozę, chciałam wszystko wiedzieć o chorobie, a okazało się, że tak naprawdę trudno ją sklasyfikować i nie ma swojego numeru w katalogu. Trochę poczułam się tak, jakbym jednak coś sobie wymyśliła, jakbym przesadzała…

  • Dziękuję za ciepłe słowa :* Myślę, że wstyd jest w takiej sytuacji bardzo naturalny i mnie też podczas pisania towarzyszył. Z drugiej strony, to było bardzo oczyszczające – móc powiedzieć o tym wprost, czego z pewnością nie zrobiłabym na forum rodzinnego czy towarzyskiego spotkania. Teraz wiem, że jeśli kogoś to ciekawi, może sobie przeczytać. Ktoś zrozumie, ktoś pewnie nie – ale nawet jak uzna to za użalanie się nad sobą czy oznakę słabości, pewnie się o tym nie dowiem. Tego staram się trzymać 😉

   A czy zdiagnozowanie pomogło? Chyba i tak, i nie. Na początku dużo mi dała możliwość identyfikacji z jakimś konkretnym zaburzeniem, bo mogłam wszystko na ten temat przeczytać i odhaczyć sobie, które objawy mam, a których nie 😉 To na pewno daje taką bliższą ziemi, bardziej zdroworozsądkową perspektywę – skoro coś jest dobrze opisane, to można to w konkretny sposób i konkretnymi technikami wyleczyć. Ale z dzisiejszego punktu widzenia patrzę na to trochę inaczej. Dla psychologa klinicysty ta klasyfikacja jest zawsze tylko pomocą naukową, a nigdy nie celem samym w sobie. Wskazuje na pewne prawidłowości, o które warto dopytać, bo często jakieś objawy albo sytuacje współwystępują z innymi – ale tylko tyle. Wywiad z psychiatrą albo właśnie diagnoza psychologiczna w polskich realiach często trwają 30-40 minut, więc jakąkolwiek tezę się postawi, z konieczności ma ona bardzo szkicowy charakter. No i nawet tych bardzo dobrze opisanych zaburzeń każdy doświadcza na swój sposób. Tak jak z bólem brzucha – może mieć tę samą przyczynę i „w obrazie klinicznym” niczym się nie różnić, ale przecież nie ma dwóch pacjentów, którzy doświadczają go w ten sam sposób 🙂 Teraz tak na to patrzę i wydaje mi się, że usłyszenie tej diagnozy tak szybko było dla mnie też w jakiś sposób ograniczające. Ale to perspektywa kilku lat po i mojej zupełnie nieklasyfikującej terapii, w której teraz jestem 😉

 • Pingback: Healthism: czy o zdrowie można troszczyć się za mocno? - Calm Station()